Jdi na obsah Jdi na menu
 


Wolfgang Amadeus Mozart

(1756 Salcburk –1791Vídeň.

)

 

Syn skladatele Leopolda Mozarta (1719-1787). Tento hudební génius projevoval již od útlého dětství pod pevným otcovým vedením mimořádný hudební talent. Ve třech letech přehrával melodie na cembale, ve čtyřech letech zvládl hru na cembalo a housle, v pěti psal krátké skladby pro klávesové nástroje. Otec zajistil, že se vystoupení malého Wolfganga Amadea stala oblíbenou „podívanou“ na šlechtických dvorech. Ve dvanácti letech měl za sebou dlouhou řadu koncertů ve dvanácti zemích, hrál před Marií Terezií. Vedle dalších děl měl složeny tři opery.

Při svých cestách měl mladý Mozart možnost se seznámit se slavným manheimským orchestrem, francouzským stylem v Paříži, a s galantním stylem v Londýně u Johanna Christiana Bacha.

1770 odjel s otcem do Itálie. V Miláně se setkal s významnými hudebníky, v Římě sklidil obdiv, když po jednom poslechu v Sixtinské kapli předložil partituru hrané skladby.

Do Itálie zajížděl potom častěji k provádění svých oper. Skládal v tomto období duchovní hudbu, smyčcové kvartety, serenády, houslové sonáty, koncerty, symfonie, opery. Díky úspěšným kompozicím Mozart dostával další zakázky na nové skladby i pozvání k jejich provedení. Stejně, jako jeho otec, i on byl zaměstnán u salcburského arcibiskupa. Ten nerad viděl, když jeho služebníci často opouštěli město. I Mozartovi nepovolil další cestu. Proto se s ním Mozart rozešel. 1782 přesídlil do Vídně a pokoušel se živit, jako svobodný umělec. V tomtéž roce se oženil s Konstanzií Weberovou. Od císaře Josefa II dostal zakázku na operu Únos ze Serailu. Seznámil se s básníkem Lorenzem da Pontem, který se stal libretistou oper Figarova svatba, Don Giovanni, nebo Cosi fan tutte. Ty jsou určující pro další vývoj tohoto žánru.

Přijal místo commermusicuse, aby zlepšil svou finanční situaci, očekávaný výsledek se však nedostavil.

Koncem 80.let vytvořil závažná díla, jako poslední klavírní koncerty, Symfonii g moll a další. V posledním roce života složil dvě opery a započal práci na Requiem, to však dokončil jeho žák Süssmayr.

Mozartova tvorba se vyvíjela od pozdně barokní a galantní linie k vrcholnému klasicismu a v posledních skladbách dokonce předjímá romantickou výrazovost.

Dílo:opery, symfonie, klavírní a houslové sonáty, koncerty – nejvíce pro klavír a housle, ovšem půvabné a často hrané jsou i koncerty pro dechové nástroje a harfu. Množství komorních skladeb – smyčcová kvarteta, různá tria a skladby pro další seskupení. Populární je Turecký pochod, Fantasie d moll a Malá noční hudba.